Çözümü Uzaklarda Arama

Eski çalıştığım yerde teknik servis sorumlusuydum. Sorumlu olduğum 8-9 kişi vardı. Bir gün patronun yakın arkadaşı için bilgisayar toplanacak. Parçalar hazırlanmış, bir elemana verilmiş. Bilgisayar daha önceden belirlenen talimatlar doğrultusunda hazırlanıyor fakat, kurulumdan sonra işletim sistemi açılmıyor.

Arızadan gelen başka birine söylüyorlar, harddiski değiştiriyor. Çözüm olmuyor. Anakart değiştiriliyor çözüm olmuyor derken parçalar zaten sıfır kutusundan açılmış olmasına rağmen her bir parça değiştiriliyor. Hâlâ çözüm olmamış.

Akşam servise girdiğimde büyük süpriz, patron ve arkadaşı bilgisayar başında öğle vakti teslim edilmesi gereken makina akşam olmuş hâlâ arızalı modda takılıyor. Hemen makina başına geldim. Elemandan yaptıklarını dinledim. Herşeyi değiştirmiş kafayı yiyecek :)

Elimi kasanın içerisine uzattım, bunu değiştirmeyi unutmuşsun diyerek harddisk data kablosunu eline verdim. Data kablosunu değiştirince hiçbir şey yapmadan bilgisayar normal çalışmaya başladı. Kasadaki parçaları değiştirdiğinde her seferinde söküp tekrar yerine taktığı parça.

Bazı zamanlarda sorunu oluşturan parça  ile içli dışlı olursun fakat ya sevdiğinden görmezsin ya da küçümsediğinden görmezsin onu. Bazen bir gününü harcar, bazen bir yılını …