Virüsten Korunmanın Pratik Yolları

Bilgisayarınızı etkileyen virüslerden belki %100 korunamazsınız fakat, bazı pratik alışkanlıklarla bir çok virüs ya da trojenden korunabilirsiniz.

İlk önce ve aklınızdan çıkarmayacağınız bir konu virüs programlarına güvenmeyin. Güvenmeyin derken yalnış anlaşılmasın. Şu şekilde güvenmeyin, “Bende virüs programı var, her şeyi yaparım. Asarım, keserim” demeyin. Neticede tanıdığı virüsler var, tanımadıkları var ve virüs yerine saymadıkları var. %100 bir koruma sağlamazlar. Neticede, çok sık rastladığım konudur; “Bende virüs programı var, nasıl virüs girer?”  Sen korunmazsan üzerindeki elbise soğuk havayı içeri alır misali, virüs programına güvenip, havalara girmeyin. Unutmayın ki, bütün iş sizde bitiyor…

Eskiden bir çok virüs kendisini, çalıştırılabilir bir dosya içerisine saklıyordu. Yani programı açar açmaz, virüs aktif oluyordu. Funlove vardı o şekilde. Bir temizlemeye başladığınızda 50 bin, 60 bin bulaşmış dosya ortaya çıkıyordu.  Windows 95 ile ilk çalışmalara başlanan görsel yazılım geliştirme ile çalıştırılabilir dosyalara bulaşamayan, neredeyse her programcının yapabileceği ufak programcıklar , Windows 98 ile biraz daha gelişti ve Xp ile kendini ap ayrı bir piyasa haline getirdi.  Basit bir kullanıcı olduğunuzu varsayarak, bu programcıkların tek başına sistemi nasıl halt ettiği gibi konularla derinlere inmeyeceğim.  Şunu unutmayalım, zararlı programcıkların şu an çok fazla olmasına rağmen günümüz şartlarında hala çalıştırılabilir dosyalara bulaşan virüsler mevcut. Çalıştırılabilir dosyalara bulaşan virüsleri, virüs programlarına havale ediyoruz. Bu yazımızda, zararlı programcıklardan korunma yollarından bahsedeceğiz. Anlatacaklarımı alışkanlık haline getirdiğinizde bir çok virüsten korunmuş olacaksınız. %100 olmasa da bir çok virüsten korunabilirsiniz.

Bilgisayarınıza taktığınız, dış depolama aygıtlarına dikkat edin. Cd, disket ve özellikle yoğun kullanılan flash disk hani USB bellek diyorlar…  Birden çok bilgisayarda kullanıyorsanız, bilgisayara taktığınızda çift tıklayarak açmayın. Sürücülerden bulaşan programcıklar, autorun.inf dosyası oluşturur ve siz çift tıkladığınızda aktif olurlar. Bunu önlemek için flash diski taktığınızda; Bilgisayarıma çift tıklayın. Sürücüyü sağ tuşla tıklayın ve oradan “” komutunu verin. Eğer, o listede koyu yazılı otomatik kullan var ise büyük bir ihtimalle o flash diskte zararlı programcık vardır. Bazı flash disklerin kendi yazılımları olabiliyor fakat siz yine de dikkatli olun :)

Sağdan, soldan bulduğunuz oyunlara ve programlara dikkat edin. Arkadaşım kullanıyor diyerek güvenmeyin. Kendisi de farkında olmayabilir ve size de bulaşabilir. Orjinal Cd’den yüklemeye gayret edin. Kopya cd’den yüklüyorsanız , ya da başka bir bilgisayardan kopyalıyorsanız önce güncel bir virüs programı ile tarama yapın. Bütün bunları yapsanız bile unutmayın ufak da olsa riskiniz var.

Msn’de her kişiye güvenmeyin. Bu bilgisayarcı olsa bile :) Şu sayfaya girin, buradaki resme bir bakın gibi link gönderiyorsa o sayfaya gitmeden öncelikle karşıdaki kişi ile muhabbet edin. Site ilgili sorular sorun. Karşıdakinin gerçekten arkadaşınız ve kendisinin gönderdiğinden emin olduktan sonra o siteye girin. Çünkü, bazı zararlı yazılımlar sizinle muhabbet edebiliyorlar. Fakat, özel bazı sorular sorduğunuzda alakasız cevap vereceğinden gerçek kişi olup olmadığını anlarsınız.

Her programı indirip kurmayın. Bazı sitelerde, bu program şu işe yarıyor, hackliyor, şifre çalışıyor, msn kilitliyor, kamera açıyor gibi anlatımlarla üreticisi belli olmayan programları yayınlıyorlar. Üretici firmasını kontorl edin. Güvenilir firma ise kesinlikle kendi sitesinden indirip kurun. Her siteye, her kişiye güvenip program kurmayın. Size lazım olan programların dışında yükleme yapmayın. Bu işinizi daha hızlı yapmanıza vesile olacaktır :)

Mümkünse internette gezerken, firefoz, opera, Google chrom gibi başka bir tarayıcı kullanın. Çünkü, dünyada en çok kullanılan internet explorer ve zararlı içerik üretenler en çok kullanılan programın açıklarına göre yazılım geliştiriyorlar.

Bunları alışkanlık haline getirirseniz, büyük oranda zararlı programcıklardan korunursunuz ve unutmadan en önemli nokta;

“Her olasılığa karşı tedbiri elden bırakmayarak önemli içeriklerinizin yedeklerini düzenli olarak alın. Çok tecrübeliyim, asarım, keserim demeyin… Virüs olmasa bile en ufak elektrik kesintisi tüm bilgilerinizin yok olmasına sebebiyet verebilir.”